ایمیل هنوز هم محبوب ترین روش ارسال و دریافت اسناد و اطلاعات مهم است. هرچه ایمیل در جامعه یکپارچه تر شود ، اسپم ها نیز رایج تر می شوند. بسیاری از ایمیل های اسپم دریافت شده شناسایی شده و به پوشه هرزنامه شما ارسال می شوند. با این حال ، هنوز هم تعدادی موفق میشوند خود را به صندوق ورودی شما برسانند. سازندگان هرزنامه ها در  ساختن این نامه های الکترونیکی جعلی به طوری که واقعی بنظر برسند، پیشرفت کرده اند ، بنابراین تعجبی ندارد که یکی از آنهارا  با مکاتبات قانونی اشتباه بگیرید.
اگر در مورد اعتبار یک ایمیل شک دارید ، می توانید آدرس IP اصلی را بررسی کنید. IP با نشان دادن جایی در جهان که ایمیل از ان فرستاده شده، به شما کمک می کند. پیدا کردن IP تضمین نمی کند که ایمیل معتبر باشد ، اما اطلاعات بیشتری در مورد فرستنده به شما می دهد تا به شما در تصمیم گیری در مورد اعتماد به آن ایمیل کمک کند.
توجه: آدرس پروتکل اینترنت یا آدرس IP شماره ای است که دستگاهی را که به یک شبکه متصل است شناسایی می کند. آدرس IP به دستگاه اجازه می دهد تا با دستگاه های دیگر از طریق اینترنت ارتباط برقرار کند .  IP  به همان شیوه که   آدرس خیابان، خانه شما را مشخص میکند، کامپیوتر را شناسائی میکند .
شما آدرس IP   ذکر شده در سربرگ قابل مشاهده را نخواهید دید مگر اینکه ایمیل مشخصی را باز کنید انوقت میتوانید ببینید ، کمی کندوکاو بیشتری لازم است اما روش های ساده ای برای یافتن اطلاعات وجود دارد.

از سربرگ استفاده کنید :

سربرگ ایمیل که هنگام باز کردن پیام قابل مشاهده است ، تنها بخش کوچکی از اطلاعاتی است که آن را همراهی می کند. شما معمولاً قسمتهای آدرس “to” و “from” و خط موضوع را مشاهده می کنید.
برای دیدن بقیه اطلاعات و یافتن آدرس IP که منبع پیام بوده است ، لازم است بقیه سربرگ را مشاهده کنید. برای باز کردن سربرگ کامل:

در Gmail

  1. پیام را در مرورگر خود باز کنید
  2. سه نقطه گوشه راست بالای پیام را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید
  3. نمایش اصلی “show original ” را انتخاب کنید.
Ip-gmail

در outlook

  1. روی پیامی که می خواهید بررسی کنید کلیک کنید.
  2. در قسمت View ، روی منوی Action (سه نقطه افقی) کلیک کنید
  3. “مشاهده منبع پیام” views massage sources  را انتخاب کنید.
IP-outlook

در Yahoo

  1. ایمیل را باز کنید
  2.  بر روی More (سه نقطه افقی) در بالا کلیک کنید.
  3. “مشاهده پیام خام” view raw massageرا انتخاب کنید.
IP-yahoo
سایر مشترکان ایمیل برای یافتن عنوان کامل پیام ، باید به روشی بسیار مشابه کار  کنند. مهم نیست از کدام اشتراک ایمیل استفاده می کنید ، نتیجه کلیک بر روی فرمان  نشان دادنه عنوان کامل ، متن دیوانه کننده ای را به شما ارائه می دهد که برای اکثر مردم معنی چندانی نخواهد داشت. این کد و اصطلاحات رایانه ای مربوط به ایمیل است.
از "نوشتار هوشمند" Gmail
یافتن آدرس IP منبع برای ایمیل دشوار نیست. Ctrl + F را برای جستجوی متن “دریافت شده” فشار دهید. پس از یافتن آن ، آدرس ایمیل فرستنده را مشاهده می کنید و به دنبال آن آدرس IP عددی آنها را مشاهده می کنید.

برای رمزگشایی از یک سایت استفاده کنید

هنگامی که عنوان الکترونیکی را پیدا کردید ، چندین سایت وجود دارد که می توانید به جای اینکه خودتان جستجو ان را جستجو کنید ، منبع IP رااز طریق آنها پیدا کنید. سربرگ کامل را در کادر متن موجود در سایت کپی کنید و بر روی دکمه  کلیک کنید تا سایت بتواند سربرگ را ارزیابی کند و آدرس IP را برای شما پیدا کند.
نمونه ای از این سایت ها از جمله این موارد است:
از "نوشتار هوشمند" Gmail
gsuite-email-header
whatismyip-email-header

به دنبال یک آدرس فیزیکی باشید

پس از یافتن آدرس IP ممکن است بخواهید مکان جغرافیایی آن را در سایتهایی مانند whatismyip.com یا IP Tracker جستجو کنید. آدرس IP  حاصله از سربرگ را در جعبه جستجو تایپ کنید ، و آنچه مشاهده خواهید کرد جدول اطلاعات مربوط به منبع IP یا نقشه ایست که موقعیت مکانی آن را نشان میدهد .
هنگامی که IP و مکانی را که ایمیل از آن بدست آمده است می شناسید ، می توانید آن را در برابر ایمیل های قانونی که از آن شرکت دریافت کرده اید ، بررسی کنید.
اگرچه جستجوی IP منبع  می تواند کمک شایانی در تعیین مشروعیت ایمیل کند ، اما به آنچه می بینید باور نکنید. استفاده از سرورهای پراکسی برای مخفی کردن آدرس IP یا اضافه کردن چندین مورد دریافت شده از فیلدها برای سردرگمی شما ، برای هرزنامه ها دشوار نیست. اگر هنوز در مورد منبع واقعی ایمیل شک دارید ، احتمالاً بهتر است که آن را نادیده بگیرید و حذف کنید.
منبع : سایت Make Tech Easier
(Visited 19 times, 1 visits today)