لپ تاپ ها هم مثل هر وسیله ی دیگری که به طور مداوم با آنها سروکار داریم معدن آلودگی میکروب و گردوغبار هستند . پس چه زمانی بهتر از بهار برای تمیزکاری اساسی لپ تاپتان؟  اخرین بار که لپ تاپتان را پاک کردید کی بوده؟ این تمیزکاری های ساده و پایه فقط چند دقیقه وقت میبرند ولی در عوض عملکرد دستگاه را بهبود می بخشند و عمر آن را افزایش می دهند. و لازم به یادآوری نیست که رعایت بهداشت همیشه به نفع شماست .  در این مقاله نحوه ضدعفونی کردن لپ تاپ به شما آموزش داده میشود.

 به چه چیزهایی نیاز دارید؟

how-to-clean-laptop-screen-brush

مهمترین مؤلفه تمیز کردن لپ تاپ  الکل ایزوپروپیل است. میتوانید این ماده را از فروشگاه های اینترنتی معتبر تهیه کنید ، چیزی را امتخاب کنید که در حدود 90 تا 100 درصد رتبه بندی شده باشد. علاوه بر این ، شما به اسپری هوای فشرده ،  پنبه ی گلوله ای یا نوک تیز و پارچه میکروفیبر نیاز دارید. اینها ابزارهای اصلی شما برای تمیز کردن درست لپ تاپتان هستند.

البته ، شما می توانید این محصولات را کمی تغییر دهید ، اما الکل ایزوپروپیل ، مهم ترین وسیله ی این فرآیند را با چیز دیگری جایگزین نکنید. از استفاده از محصولاتی مانند دستمال مرطوب Windex یا Lysol خودداری کنید. در حالی که این محصولات تمیز کننده های محبوبی هستند ، اما برای لپ تاپ و ابزار الکترونیک حساس مناسب نیستند.

یادآوری سریع قبل از شروع کار

 قبل از شروع تمیز کردن ، باید در نظر بگیرید که چه نوع تمیزکاری را می خواهید انجام دهید. بدیهی است که شما این کار را به نام بهداشت انجام می دهید ، اما همچنین باید بسیار مراقب باشید تا مطمئن شوید که هیچ آسیبی به دستگاه وارد نکنید. برای جلوگیری از آسیب رساندن به صفحه کلید یا صفحه نمایش خود ، باید انهارا با دقت پاک کنید. مهمترین درس این است که هرگز ، هرگز حلال های پاک کننده و مواد شوینده را به طور مستقیم روی لپ تاپ خود اسپری نکنید. آنها می توانند به تمام سرویس های باز بین کلیدها ، بلندگوها یا هر مکان دیگری از اجزای لپ تاپ که در معرض اسپری قرار دارد ، وارد شوند.

با صفحه کلید شروع کنید

صفحه کلید شما تقریباً مطمئناً “کثیف ترین” مؤلفه لپ تاپ است ، بنابراین جایی است که باید شروع کنید. پارچه میکروفایبر خود را بگیرید و چند بار آن را روی صفحه کلید بزنید تا لایه های بالای گرد و غبار را بگیرید. حرکت بعدی شما این است که لپ تاپ خود را خاموش کنید و یک تکان سریع و کوتاه به آن بدهید. میتوانید قبل یا بعد از این مرحله با هوای فشرده شده داخل صفحه کلیدتان بدمید چون گرد و غبار به مرور در لابه لای اجزای صفحه کلید مینشیند . هوای فشرده میتواند ذرات بزرگ را تکان دهد تا راحت تر بیرون بیفتند.

پس از تکان دادن صفحه کلید ، به USB ، HDMI یا درگاه های دیگر نیز فشار هوا  بدهید. چون گرد و.غبار در این بخش ها هم جمع می شوند و اسپری کردن هوا به درون آنها برای تخیله گرد و خاک آسیبی به این ابزار نمیزند

how-to-clean-laptop-microfiber

در قدم بعدی الکل ایزوپروپیل و گلوله های پنبه ای را بردارید . دقت کنید که مهم است که چه مقدار گلوله هارا به الکل آغشته میکنید ، کمی رطوبت کافی است نباید الکل از ان چکه کند. گلوله هارا روی صفحه کلید و بین کلید ها حرکت دهید میتوانید از پنیه های نوک باریک هم برای اطمینان از پاک شدن صفحه کلیدتان استفاده کنید هرچند بار که لازم است این کار را انجام دهید اما مراقب باشید که صفحه کلید را در اثر زیاده روی خیس نکنید.

سراغ صفحه نمایش بروید

how-to-clean-laptop-screen

در حالی که صفحه کلید بسیار بادوام است ، صفحه نمایش لپ تاپ شما بسیار حساس است ، بنابراین باید با نهایت دقت این مراحل را انجام دهید. یک بار دیگر ، به پارچه میکرو فیبر خود رجوع کنید و به آرامی آن را روی صفحه نمایش بکشید. این کار را با یک حرکت افقی یا عمودی انجام دهید اما نه هر دو. اگر این کار را انجام دهید ، می توانید خطر ترک لک و خش برداشتن مانیتور را از بین ببرید. اگر از استفاده از الکل ایزوپروپیل بر روی صفحه نمایش راحت نیستید ، بهترین گزینه یک کیت تمیزکننده مخصوص صفحه نمایش برای لپ تاپ است. این پاک کننده های اختصاصی تقریباً در هر نوع صفحه نمایش برای رایانه های ویندوز و اپل کاربرد دارند.

بدنه لپ تاپ را ضد عفونی کنید

 با تمام کردن صفحه کلید و صفحه نمایش ، اکنون باید بقیه لپ تاپ  را تمیز کنید یعنی – پوشش آن.  قسمت مقابل صفحه نمایش ، پد لمسی و زیر صفحه کلید و اطراف باتری مکان هایی است که باید ضدعفونی کنید.برای تمیز کردن این سطوح هم میتوانید از الکل ایزوپروپیل و دستمال میکروفیبر استفاده کنید . اگر قصدتان ضدعفونی کردن است الکل بهترین دوست شما خواهد بود ، در غیر این صورت اسپری فشار هوا و پاک کننده های مخصوص لپ تاپ هم برای گرفتن گرد و غبار به کارتان می آیند.

وقتی تمام مراحل را طی کردید ، فقط یک نکته نهایی وجود دارد. قبل از روشن کردن لپ تاپ خود ، اطمینان حاصل کنید که همه چیز کاملاً خشک است. با این اوصاف ، اکنون شما یک لپ تاپ دارید که عاری از کثیفی ، آهک و از همه مهمتر باکتری ها و میکروب ها می‌باشد.

اگر میخواهید عملیات را کامل کنید میتوانید درپوش کامپیوتر را برداشته و داخل ان را نیز تمیز کنید.

منبع : سایت Make Tech Easier
(Visited 1 times, 1 visits today)